Hasznos információk

Fejlődési anomáliák

Lenőtt nyelv. Ellátása fontos a nehezített beszéd elkerülésének, és a normál táplálkozás lehetőségének megteremtése érdekében. Egyszerű műtéttel mindkettő elérhető. Ajak-, és szájpad hasadék: Ellátása összetett orvosi beavatkozásokat igényel.

Bárányhimlő

A szájban – a testfelülethez hasonlóan – először apró pöttyök jelennek meg, majd hólyagok, amelyek miután kifakadtak vízhez hasonló folyadékot ürítenek magukból.

Kanyaró

A szájüreg elülső részén fehér pöttyök éktelenkednek.

Skarlát

A nyelv hegye és szélei vörösek, míg a nyelvháton piros pöttyök kíséretében fehér lepedék látható. Herpesz vírus: Nagyon gyakori előfordulású, magas lázzal járó gyulladt állapot a szájon, és annak környékén. A vírussal a fiatal lakosság közel 100%-a fertőzött, de keveseknél okoz gyulladásos megbetegedést.

Visszatérő herpesz

Tekintettel arra, hogy a népesség nagy része vírushordozó, ezért bármely életkorban előfordulhat. A kiváltó okok között megtalálhatók az egyéb betegségek (immunrendszer hiányos működése), a stressz, az öröm éppúgy, mint akár valamilyen fogászati kezelés.

Herpangina

A herpesz vírus fertőzéséhez hasonló tünetekkel járó, ám főként a garatban jelentkező, magas lázzal kísért betegség.

Mononucleosis infectiosa

Szintén vírus által okozott megbetegedés. A lágy-szájpad, és a torok gyulladását, valamint a nyirokcsomók megnagyobbodását okozza.

Mumpsz

Magyarul: járványos fültőmirigy-gyulladás. A fülek előtti nagy nyálmirigyek mindkét oldalon duzzadtak, és fájdalmasak. Nehezített rágás-, és nyelésfunkciók.

Szájpenész

Csecsemők gyakori megbetegedése. Egyszerű fertőtlenítő ecseteléssel gyógyítható. Kisgyermekeknél azonban utalhat más, súlyosabb betegség meglétére is! Afta (szájfekély): A kiváltó okok tisztázatlanok, rövid időn belül gyógyul, ám addig fájdalmakat okozhat. Időről-időre visszatérhet. A fentiekben közreadott információk pusztán tájékoztató jellegűek, ennél fogva sem a kórképek, sem pedig a kezelések leírásai nem teljesek, és véletlenül sem helyettesíthetik az orvosi vizsgálatokat, amelyek alapján a szakszerű beavatkozások, és kezelések elvégezhetők!

Mikor szükséges eltávolítani egy fogat?

Sok esetben a fog még megmenthető például gyökérkezeléssel, gyökércsúcs-rezekcióval.
Ilyenkor minden esetben a fog megtartása javasolt, a foghúzás tehát csak az utolsó eshetőség, amikor az már végképp menthetetlen. Ilyen esetek lehetnek például:

  • olyan, a fog okozta gyulladás esetén, amely nagy fájdalommal jár és egyéb kezelési lehetőség már nem merül fel.
  • ha a fog gyulladása már a környező fogakat veszélyezteti - olyan mértékű, a fog okozta gyulladás esetén, amely tályogképződéssel jár.
  • letört, teljesen elszuvasodott fog esetén, amely már nem állítható helyre, illetve fogpótlás céljára sem építhető fel.
  • ha a fog tartószövetei fogínysorvadás következtében olyan mértékben károsodtak, hogy a fog emiatt vészesen mozog.
Nemrég voltam foghúzáson. Mire kell odafigyelnem a fogápolás során?

Foghúzást követően rendkívül fontos odafigyelni a fog tisztán tartására. Amennyiben a sebbe magától felszívódó tampon került behelyezésre, az első két napban nem szabad öblíteni, harmadik napon lehet elkezdeni az öblögetést szájfertőtlenítővel. Amennyiben a sebbe nem került magától felszívódó tampon, akkor már az első naptól kezdve lehet öblögetni. Lehetőség szerint következő két napban ne fogyasszon tejterméket, mert a friss sebben könnyebben elszaporodnak a baktériumok. Arra kell nagyon vigyázni, hogy azon az oldalon ne rágjunk ahol a beavatkozás történt, nehogy felsértsük a sebet. Öblítés mellett speciális hámosodást elősegítő spray-t ajánlunk alkalmazni. Fájdalom, láz vagy vérzés esetén fogorvoshoz kell fordulni.

Mikor van szükség szájsebészeti beavatkozásra?
  • Ha a bölcsességfoga rendellenesen nőtt ki és problémát okoz, akkor annak szakszerű eltávolítása szükséges.
  • Ha fogsora hiányos és azt implantátummal szeretné pótolni, amihez szükség lehet csontpótlásra is.
  • Ha egy ki kell húzni fogát, amely olyan módon helyezkedik el, hogy csak sebészeti módszerrel távolítható el.
  • Ha olyan gyulladás (ciszta) van a fogán, amit a későbbi szövődmények kialakulásának elkerülése miatt feltétlenül szükséges eltávolítani.
  • Ha korábbi gyökérkezelése után is fogának gyökércsúcsa gyulladásban maradt. Ebben az esetben a gyökércsúcsot el kell távolítani, hogy a gyulladás megszűnjön és a foga megmaradhasson.
Milyen kezeléseket végzünk szájsebészetünkön?
  • komplikált foghúzás
  • bölcsességfog eltávolítás
  • foggyökér eltávolítás
  • arcüreg emelés (sinus-lift)
  • ciszta eltávolítás
  • gyökércsúcs eltávolítás
  • arcüreg zárás
  • csontpótló műtétek
  • implantátumok beültetése
  • szájüregi rendellenességek korrekciója
Miért van szükség szájsebészre egy fog eltávolításához?

Egy fog eltávolítása nem mindig egyszerű folyamat. Vannak olyan esetek, amikor nem elég hozzá csak egy fogó. Előfordulhat, hogy a fogat takarja az íny vagy a csont. Ebben az esetben szájsebészeti úton szükséges a fogat eltávolítani. Például bölcsességfognál előfordulhat az is, hogy a fog sebészeti beavatkozás nélkül nem tud kinőni. Letört vagy beteg fog eltávolításakor is szükséges lehet a sebészeti eljárás, hiszen lehetséges, hogy az eltávolítandó fognak hiányzik a korona része.

Milyen esetben van szükség fogászati ciszta eltávolítására?

A szájsebészetben a fogászati ciszta eltávolítása elég gyakori beavatkozás. A fogászati ciszta belül folyadékkal vagy gázzal van tele. Ez a fajta rendellenesség nem minősül daganatnak, ennek ellenére érdemes minél előbb eltávolítani, mert további szövődményeket okozhat. A cisztát a legtöbb esetben nem kíséri semmilyen tünet, ezért sokszor egy más okból készített röntgenfelvételen veszik csak észre. A fogászati ciszta bizonyos idő elteltével csontpusztulással járhat, emiatt ajánlott a beavatkozás mielőbbi elvégzése.

Milyen esetben lehet szükség a gyökércsúcs eltávolítására?

A gyökércsúcs eltávolítását szájsebész végzi, amelyre akkor van szüksége, ha a korábbi gyökérkezelés valami miatt nem volt sikeres és a megmaradt gyulladásos szöveteket el kell távolítani.

Mikor lehet szükség arcüreg emelésre?

Az arcüreg emelés során a felső állcsonton csontpótlást végzünk. Az ilyen típusú beavatkozás nagyon kevés kockázattal jár és a pácienst alig terheli meg. A pótolt csont mennyiségének függvényében változhat a felépülés ideje, amely akár több hónap is lehet. A regenerálódás hossza határozza meg azt, hogy az újabb beavatkozás mikor következhet, tehát az implantátum mikor ültethető be.

Mikor kell egy fogat kihúzni?

Egy fogat a legtöbb esetben a túl nagy mértékű fogszuvasodás miatt kell eltávolítani. További oka lehet, ha a fog impaktált, vagyis nem tud kinőni az állkapocscsontból. Fogszabályozás is indokolttá teheti a foghúzást. A foghúzás általában helyi érzéstelenítéssel történik és nem soroljuk a sebészeti eljárásokhoz.

Létezik sebészeti fogeltávolítás is, amikor olyan fogakat távolítanak el, amelyeket már nem lehet megmenteni, vagy foggyökeret, amely a rágó funkciót már nem támogatja. Ezek a szervezetben más problémához is vezethetnek. A leggyakoribb ilyen eset a bölcsességfog eltávolítása, amikor is az egy másik fogat akadályoz vagy a fogak tisztántartása válik miatta nehézkessé.